Projekt ustawy o „Dniu Podatkowym”

Dziś w ramach akcji #PoniedziałekWolności złożyliśmy kolejny projekt deregulacyjny dla firm – ustawę o „dniu podatkowym”. Wzorowaliśmy się na przepisach irlandzkich.

Nasz projekt ma celu ujednolicenie terminów, w których firmy płacą i deklarują podatki. Obecnie firmy muszą śledzić nawet 9 takich terminów dla 14 różnych podatków, my chcemy by podatki były płatne jednego dnia – po prostu na koniec kolejnego miesiąca. W tym celu ujednoliceniu ulegnie 63 różnych terminów dot. zapłaty podatków, ZUS, składania deklaracji, informacji i sprawozdań.

Jakie byłyby skutki projektu Kukiz’15? Dziś zdarza się, że w skrajnych przypadkach mały przedsiębiorca musi opłacić:
- podatek od czynności cywilnoprawnych do 7. dnia miesiąca,
- ZUS w terminie do 10. dnia,
- podatek od nieruchomości do 15. dnia miesiąca,
- zaliczkę na podatek dochodowy do 20. dnia miesiąca,
- VAT do 25. dnia miesiąca.
Jednocześnie powinien on złożyć deklaracje:
- PCC do 7. dnia miesiąca,
- VAT do 25. dnia miesiąca oraz
- na podatek od nieruchomości do ostatniego dnia miesiąca.

Zamiast tego chaosu proponujemy maksymalne uproszczenie, tj. wprowadzenie 1 uniwersalnego terminu dla zapłaty WSZYSTKICH podatków i składania WSZYSTKICH deklaracji podatkowych, którym będzie ostatni dzień kolejnego miesiąca.

Wzorujemy się na Irlandii, gdzie firmy rozliczające podatki i składki online, są związane tylko jednym terminem – 23. dniem następnego miesiąca. Podobne rozwiązania funkcjonują także w Niemczech, gdzie firmy rozliczają zarówno CIT jak i VAT w jednym dniu, tj. do 10. dnia po okresie sprawozdawczym.

Zamiast slajdów i pobożnych życzeń prezentujemy konkretne rozwiązania, które zmniejszą ciężar biurokratyczny narzucony na firmy przez kolejne socjalistyczne rządy. Kolejne projekty w ramach Poniedziałku Wolności już wkrótce 

Projekt możecie pobrać tutaj:

http://stanislawtyszka.pl/156-2/

The following two tabs change content below.

Mariusz Robotnik

Redaktor
"Szaleństwem jest robić ciągle to samo i oczekiwać innych rezultatów"

Ostatnie wpisy Mariusz Robotnik (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.