Projekt ustawy o opiekunach medycznych i prawnych osób niepełnosprawnych intelektualnie

Jednym z naszych projektów, który w sposób najbardziej uderzający obnażył chorą logikę obecnego systemu był projekt o opiekunach medycznych i prawnych osób niepełnosprawnych intelektualnie. Jest to projekt, który ma poparcie około dwustu organizacji zajmujących się niepełnosprawnymi. Złożyliśmy go w maju a prowadziła go wiceprzewodnicząca klubuAgnieszkaŚcigaj Chodziło o to by przestać zmuszać opiekunów niepełnosprawnych do ich ubezwłasnowolnienia, kiedy nie ma takiej potrzeby, poprzez danie sądowi możliwości ustanowienia opiekuna medycznego bądź prawnego. Organizacje niepełnosprawnych zabiegają o takie rozwiązania od kilkunastu lat. Nie pociąga ono właściwie za sobą żadnych kosztów. Za czasów PO-PSL prace w tym zakresie toczyły się zdaje się przy ministerstwie sprawiedliwości. Ale tego typu projekty ułatwiające obywatelom życie a jednocześnie mało „medialne” nie mają zazwyczaj wysokiej rangi.

Mimo to byliśmy zaskoczeni tym, że PiS w koalicji z Nowoczesną zdecydowało się odrzucić ten obywatelski projekt już w pierwszym czytaniu! Oznacza to, że po pierwszej debacie w Sejmie nie zdecydowano się odesłać go do komisji, by o nim, dłużej porozmawiać i ewentualnie go poprawić. Zarzuty o wadach prawnych projektu były w większości wyssane z palca. Drobne korekty można było spokojnie zrobić w komisji. Żeby było śmieszniej przedstawiciele PiS i ich ministerstwa sprawiedliwości powoływali się na krytyczną opinię sędziów Sądu Najwyższego – których na co dzień szczerze nie znoszą. Ze strony sędziów to było czyste malkontenctwo, obawy przed dodatkową pracą i pewnie ochrona „własnego” merytorycznego poletka. Ze strony PiS to była niechęć do tego by Kukiz’15 miał jakikolwiek sukces legislacyjny, bo to by też dowodziło, że PiS przeoczył istotny problem społeczny…

Efekt jest taki, że prosta zmiana prawa, która ułatwiłaby życie ok. 70 tysięcy osób przepadła. Na razie. Bo wierzę, że po następnych wyborach wprowadzimy ją tak szybko i sprawnie jak partyjniacy obsadzają spółki skarbu państwa.  ;-)

(Więcej o projekcie tu 
http://www.rp.pl/…/305219944-Klub-Kukiz15-proponuje-zmiany-…

The following two tabs change content below.

Mariusz Robotnik

Redaktor
"Szaleństwem jest robić ciągle to samo i oczekiwać innych rezultatów"

Ostatnie wpisy Mariusz Robotnik (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.