Projekt Ustawy o powołaniu Polskiego Instytutu Żywności

Dziś kolejny projekt w ramach naszej deregulacyjnej akcji #PoniedziałekWolności. Część projektów w ramach akcji jest efektem naszego przeglądu urzędów i instytucji państwowych. Analizujemy, które są potrzebne, a które można zlikwidować lub połączyć. Po to, żeby nasze państwo było sprawniejsze i tańsze.

Polski Instytut Żywności z siedzibą w Puławach ma zastąpić dziesięć instytutów badawczych działających w dziedzinie bezpieczeństwa żywności oraz pasz. Konsolidacja w jeden podmiot dotyczyć ma:
1. Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej,
2. Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin,
3. Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa,
4. Morskiego Instytutu Rybackiego,
5. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego,
6. Instytutu Żywności i Żywienia,
7. Instytutu Ochrony Roślin,
8. Instytutu Zootechniki,
9. Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych,
10. Instytutu Ogrodnictwa.

Utworzenie jednego Instytutu pozwoli na redukcję etatów kierowniczych, kosztów obsługi rachunkowej oraz kadrowej. Przyczyni się też do wyższej efektywności oraz komplementarności prowadzonych prac badawczych.

Siedzibą Instytutu mają być Puławy, a nie Warszawa, bo konsekwentnie realizujemy naszą wyborczą Strategię Zmiany, która przewiduje przenoszenie instytucji centralnych poza Warszawę.

Tworząc jeden instytut wzorujemy się na rozwiązaniach niemieckich, francuskich i unijnych, gdzie podobne funkcje są skupione właśnie w jednej instytucji.

Jednocześnie projekt ten ma uzupełniać zaproponowaną przez nas wcześniej konsolidację inspekcji bezpieczeństwa żywności na zasadzie „od pola do stołu”. Rząd zapowiada swój projekt w tym zakresie od roku, ale jakoś nie możemy się go doczekać…

Cóż, jedni koncentrują się na zastępowaniu jednych partyjnych funkcjonariuszy innymi, a inni pracują nad naprawą Rzeczypospolitej.#PotrafiszPolsko  :-)

(Projekt możecie pobrać tu 
http://stanislawtyszka.pl/polski-instytut-zywnosci/
)

The following two tabs change content below.

Mariusz Robotnik

Redaktor
"Szaleństwem jest robić ciągle to samo i oczekiwać innych rezultatów"

Ostatnie wpisy Mariusz Robotnik (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.